דברו איתנו

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

Nutracor 98P

חומצת שומן פלמיתית - כלי לשיפור ייצור שומן החלב

הבעייה

פרת החלב גבוהת התנובה נמצאת לאחר המלטתה במאזן אנרגיה שלילי משום שצריכת המזון שלה לא עונה על דרישות היצור הגבוהות; גם בהמשך התחלובה, לקראת שיא חלב, בעת שצריכת המזון מדביקה את צרכי  היצור, צריכת האנרגיה היא גורם מגביל. ולכן, היות ולשומן יש ערך קלורי גבוה משל פחמימות וחלבונים, הוא מסתמן כמועמד מועדף לשילוב במנות חולבות. עם זאת תוספת שמן צמחי שאינו רווי מהווה גורם רעיל לחיידקי הכרס, עלול לפגוע בנעכלות ה-NDF בכרס, וכן, עלול לגרום לייצור תרכובות הפוגעות ביצור שומן החלב ברמת העטין.

לכן, מזה עשרות בשנים, נעשה שימוש בשומן מוגן מסוג מלחי סידן של חומצות שומן כמו אדולק המיוצר בארץ (כ- 84% שומן), כזה העוקף את הכרס, מתפרק בקיבה הרביעית ונספג במעי. תוספת שומנית מסוג זה יכולה לתרום ערך קלורי למנה, ואף להשפיע לטובה על ייצור שומן החלב, אולם בשימוש לא מושכל היא עלולה לפגוע בצריכת מזון ובפרמטרים יצרניים נוספים. בעשור האחרון, לאור מחקרים מתקדמים, נעשה שימוש בשומן מוגן מסוג חדש (שומן 99% ) המבוסס על חומצות שומן רוויות אשר גם הן עוקפות את הכרס מבלי להשפיע לרעה על אוכלוסיית החיידקים שבו.

בהתמקדות ספציפית נמצא לאחרונה, שהחומצה הפלמיתית (המרכיב העיקרי בשומן החלב, רווייה, 16 פחמנים) היא בעלת התרומה המשמעותית ביותר לטובת שיפור ייצור שומן החלב.

המוצר 98P Nutracor מכיל 98% חומצה פלמיתית. להלן הרכבו הכימי של המוצר ואפיוניו העיקריים 1.

הרכב כימי (בחומר היבש) של המוצר: 8.99% חומר יבש; 7.99% שומן; 98% חומצה פלמיתית; אנרגיה נטו – 21.6 מג”קל/ק”ג ח”י 2.

nutracor-98p

Nutracor 98P השילוב המנצח

 • מכיל 98% חומצת שומן פלמיתית, שמעצם היותה רוויה, היא מוגנת כרס
 • לאחרונה התקבל במחקרים בארה”ב, ששילוב מושכל של החומצה הפלמיתית עם שומן מוגן ממקור של מלחי סידן(התורם גם חומצת שומן אולאית), גרם לשיפור:

  • בתנובת חלב
  • בייצור חלב מושווה אנרגיה
  • בייצור שומן החלב

 • כמו כן נמצא:

  • שיפור בנעכלות החומר היבש, ה-NDF והשומן
  • ירידה בריכוז ה-NEFA בפלסמה
  • צמצום הירידה במשקל הגוף
  • נטייה לשיפור בצריכת החומר היבש (בניגוד לשומן מוגן ממקור מלחי סידן אשר עלול לפגוע בצריכת המזון)
  • ההשפעה החיובית על תנובת חלב משווה שומן ומשקל הגוף המשיכה גם לאחר הפסקת השימוש במוצר

המלצות שימוש

המסקנות מהמחקרים לימדונו שברמות שימוש בשומן מוגן לסוגיו של כ-2%-1 מהמנה, ראוי לשלב את המוצר Nutracor 98P ,עם שומן מוגן מלחי סידן (המכיל גם הוא חומצה פלמיתית, אך גם חומצה אולאית שאף לה חשיבות 3 ), בשיעור של רבע עד חצי מכלל השומן מוגן.

להלן דוגמא מספרית לגבי מנת חולבות של 20 ק”ג חומר יבש, המכילה כ-375 גרם שומן מוגן ממקור מלחי סידן. במנה זו ישולבו כ-125-90 גרם חומצה פלמיתית (4 98P Nutracor ), והשאר, כ-285-250 גרם ממקור של שומן מוגן מלחי סידן (לדוגמא – אדולק).

הערות:

1 98P Nutracor עדיף על מוצרים אחרים (%99 שומן), משום הרכב חומצות השומן שלהם, עקב היותם טריגליצרידים, או עקב טמפ’ היתוך נמוכה יותר ו/או מצב פיזיקלי פחות מתאים לתנאי הארץ.

2 ערך מחושב, מבוסס על ערך האנרגיה של אדולק, לאחר תיקון ל-100% שומן, בתוספת קנס של 10% עקב ספיגה פחותה של חומצת שומן רוויה (ערך בהערכת חסר).

3 החומצה האולאית אינה חומצה רוויה, ולכן בצורתה הטבעית אינה שומן מוגן כרס. אי לכך, ניתן לשלבה במנות אך ורק כמלחי סידן, כמו במוצר אדולק ומוצרים אחרים של שומן מוגן ממקור מלחי סידן.

4 אין מגבלת על לשימוש במוצר 98P